Gastronomické slavnosti Magdalény Dobromily Rettigové

S Litomyšlí je spojena významná česká buditelka a spisovatelka Magdaléna Dobromila Rettigová. Přestože se do svých osmnácti let pohybovala v německy mluvícím prostředí, stala se z ní po sňatku česká vlastenka. Její manžel – Jan Alois Sudiprav Rettig - působil jako radní v několika městech východních Čech a jeho žena s ním prožila 11 let právě u nás v Litomyšli. Je známá jako autorka básní, próz, divadelních her, první autorkou knih z červené knihovny. Největší proslulost jí ovšem přinesla Domácí kuchařka. V tomto díle přinesla sbírku kuchařských receptů z české kuchyně a navíc k tomu nemalou měrou přispěla k rozšiřování a udržování českého jazyka v domácnostech po celé zemi.

V knize z roku 1826 najdeme více než 1 100 receptů, velká většina z nich je jednoduchá a proveditelná z dobře dostupných ingrediencí. Všechno se zužitkovalo s minimálním množstvím nevyužitého materiálu, vše se spotřebovalo do posledního drobečku.  Magdaléna se snažila učit hospodyňky vařit nově a nebát se experimentovat, aby se z vaření nestala nuda.

Od roku 2012 je možné vyzkoušet v našem městě pokrmy připravené podle receptury Magdalény Dobromily. Její dílo ožívá na mnoha místech Litomyšle a gurmáni z celé země přijíždějí v květnu, aby pojedli lahodné pokrmy, které jsou popsány v Domácí kuchařce. Gastronomickým slavnostem propůjčila Magdaléna Dobromila Rettigová svoje jméno. Od pondělí do pátku najdete v jídelních lístcích vybraných restaurací pochutiny, na kterých si mohli pochutnávat čeští vlastenci a vlastenky v 19. století. Gurmánskou pouť můžete absolvovat od pondělí do pátku a hlasovat na Facebooku o nejzajímavější menu podle Rettigové.

Hlavní část slavností se odehrává v sobotu. Dopoledne se kuchaři setkávají u hrobu Magdalény Dobromily na hřbitově. Hlavní program hostí Smetanovo náměstí. Je nabitý nejrůznějšími soutěžemi, prezentacemi kuchařských škol z Evropy a ochutnávkami všeho druhu. Lákavá je soutěž o nejlepší svíčkovou nebo o nejlepší kotlíkový guláš. Na své si přijdou i děti, pro které si připravují speciální program studenti  SOŠ v Poličce.

A máte chuť na husu? Ta je servírovaná na Smetanově náměstí v neděli po poledni se zelím a s knedlíkem.

Gastroslavnosti pojmenované po významné osobnosti našeho města nabízí celou řadu dalších doprovodných akcí. Pokud jej chcete prožít celý v našem městě a prožít Litomyšl chuťovými pohárky, můžete si zajistit u nás ubytování po celou dobu této akce. Ve spojitost s Gastroslavností tedy platí více než kdy jindy slogan: „Vychutnejte si Litomyšl!“