Smetanova Litomyšl

Smetanova Litomyšl

Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl patří k největším festivalům klasické hudby v České republice a po Pražském jaru je druhým nejstarším festivalem tohoto typu u nás. První ročník akce proběhl už v roce 1949 a v letošním roce 2016 měl už pořadovou číslovku 58. V Pardubickém kraji patří k nejdůležitějším akcím celého roku, kterou si jen málokdo nechá ujít.

Festival se koná tradičně na začátku léta během června a července v Litomyšli a jeho náplní jsou operní inscenace, galakoncerty, kantáty a písňové večery, mnohdy je doplňuje také balet a promenádní koncerty. Nehrají se přitom jen díla Bedřicha Smetany, ale i mnoha dalších velikánů světové opery jako byli např. Antonín Dvořák, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven nebo třeba Giuseppe Verdi.

Hlavní dění festivalu probíhá v nádherném areálu zámku v Litomyšli (patřícího od roku 1999 do seznamu kulturního světového dědictví UNESCO), především na akusticky perfektním II. nádvoří s výsuvnou střechou s kapacitou až 1300 míst, v audienčním sále, v zámecké jízdárně, Piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže či ve Smetanově domě. Část koncertů se pak koná i v okolí starobylého města, kde se celosvětově uznávaný český hudební skladatel Bedřich Smetana, autor 9 oper a nespočtu orchestrálních a komorních skladeb, narodil.

Na festival se do Litomyšle pravidelně sjíždějí návštěvníci z Česka i ze zahraničí, návštěvnost festivalu se pohybuje průměrně mezi 15 až 20 tisíci diváky. Nikdo si totiž nechce nechat ujít mnohé hudební hvězdy ať už z řad předních domácích sólistů (Eva Urbanová, Dagmar Pecková…), souborů (Státní opera Praha, Česká filharmonie, Komorní filharmonie Pardubice…) či dirigentů (Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Jiří Kout…).

Návštěva tradičního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl, festivalu s geniem loci, jak jej pořadatelé označují, bývá skvělým zážitkem. Pokud máte rádi vážnou hudbu, určitě byste si ho neměli nechat ujít a alespoň jednou na něj jako divák zavítat. Ubytovat se přitom můžete právě v našem penzionu.