Okolí Litomyšle

Starobylá Litomyšl patří mezi nejkrásnější města v České republice, nejznámější pamětihodností je nepochybně státní zámek s nádhernými zahradami, kam chodí relaxovat obyvatelé města i návštěvníci z daleka.

Náměstí Litomyšl

Zajímavá je však nejen Litomyšl, ale i její okolí. Pokud se sem chystáte, nemusíte mít žádné obavy, že byste se nudili. Možností kam vyrazit je spousta. V hodinovém dojezdu od města jsou Pardubice, Hradec Králové, Vysoké Mýto, Polička, Moravská Třebová či Svitavy a samozřejmě i mnoho dalších měst a obcí, které skrývají známé i méně známé turistické poklady. Rozhledny, zámky, chrámy… stačí si jen vybrat.

Co doporučujeme?

Toulovcovy maštale

Oblíbená přírodní rezervace je typická velice pestrou faunou a flórou a odpočinout si sem jezdí lidé nejen z Pardubického kraje. Od Litomyšle jsou pískovcové maštale vzdálené jen 15 kilometrů. Chráněné území je soustavou skalnatých údolí, které zde v průběhu staletí vytvarovala dnes už říčka Novohradka. Mezi nejkrásnější útvary patří Kazatelna, Panský stůl nebo Kolumbovo vejce.

 

Zámek Nové Hrady

12,5 kilometru od města najdete proslulý rokokový zámek Nové Hrady, často přezdívaný české Versailles, který patří k nejkrásnějším zámkům v republice. Najdete zde kromě zahrad a přírodního bludiště také první muzeum cyklistiky v ČR.

 

Hrad Svojanov

Tajemný hrad Svojanov, založený Přemyslem Otakarem II., láká pravidelně k návštěvě lidi z celé České republiky. Jeho historie spadá až do 13. století a je opředen mnoha bájemi a pověstmi. Prohlídky Svojanova probíhají na dvou okruzích, během kterých poznáte hradní komnaty, raně gotické sklepení, mučírnu či dům zbrojnošů. Areál hradu je otevřený a přístupný po většinu roku, od Litomyšle je vzdálený 43 kilometrů.

 

Muzeum karosářství ve Vysokém Mýtě

Od roku 2011 se mezi turistické cíle zařadilo zrekonstruované Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě, které najdete 17 km od Litomyšle. Hlavním představitelem karosářství byl světoznámý automobilový designér Josef Sodomka mladší a pokud máte rádi auta, expozici byste si určitě neměli nechat ujít.