Cyklistické a inline trasy v okolí Litomyšle

Převážně rovinatý terén Pardubického kraje dal vzniknout desítkám cyklostezek, kde se můžete během své dovolené dokonale vyřádit na kole nebo inline bruslích. V okolí Litomyšle jich najdete hned několik a na všech si užijete přírodu naplno.

Nejznámější a nejdelší cyklostezka spojuje Ústí nad Orlicí a Českou Třebovou a délka je skvostných 72 km. Postupně se jede přes Ústí n. O. – Hrádek – Sudislav nad Orlicí – Jehnědí – Voděrady – Horní Sloupnici – Řetovou – Litomyšl – Kozlov – Českou Třebovou. Z Litomyšle se tak můžete vydat na obě strany. Převážná část stezky je vyasfaltovaná, takže ji můžete jet i na kolečkových bruslích.

Oblíbená stezka pro kola a inline brusle je pak také mezi Chocní a Letohradem. Trasa je nenáročná, většinu povrchu tvoří asfalt. V rámci trasy projedete Brandýs nad Orlicí (kde se můžete zastavit ve známém přírodním bludišti) – Bezpráví – Klopoty – Kerhartice – Ústí nad Orlicí – Dolní Libchavy – Černovír – Lanšperk – Hnátnice – Červená – Letohrad.

Od roku 2006 jezdí vždy přes léto v Litomyšl cyklobus, který vás přiblíží k atraktivním místům nebo v okolí. A jestliže vám stačí kratší trasa, pak je k dispozici cyklostezka z litomyšlské části Nedošín do Tržku a z něj pak do osady v Lukách v celkové délce 2,3 km. Chodci mají na stezku zákaz, takže nehrozí, že byste někoho omylem přejeli.

Náročná šedesátikilometrová cyklotrasa vás vytáhne na 555 m n. m. vysoký kopec u Lubenské myslivny.
Cestou narazíte například na Nedošínský háj nad rybníkem Velký Kosíř, přírodní památku a naučnou stezku, která vás seznámí s místními botanickými a zoologickými zajímavostmi. V obci Tržek přejedete přes řeky Desnou a Loučnou těsně před jejich soutokem a přes osadu Sedlíšťku budete stoupat do Morašic. Tam odbočíte na Újezdec, ale do něj nevjedete. Před Újezdcem zamíříte na Růžový palouček, místo, na které Alois Jirásek situoval rozloučení českých bratří s Čechami po porážce stavovského povstání. Je porostlý galskými růžemi a opatřený památníkem českých bratří. V tuto chvíli jsme asi 50 výškových metrů nad výchozím bodem, ale pokračujeme dál. Vystoupáme až někam ke 450 m n. m. a ocitli jsme se v Příluce, vesnici s dominantní Kaplí Panny Marie Karmelské. Cyklotrasa nás potom dále povede přes Novou Ves u Jarošova a vyšplháme až k Toulovcově rozhledně 539 m n. m. Pokud budete mít čas, můžete sjet dolů k Toulovcovým maštalím, kde můžete strávit spoustu zajímavých chvil, ale vězte, že máme před sebou ještě více než 30 km. Čeká nás prudký sjezd do Poříčí u Litomyšle, ale ušetřené metry nám nepomohou, máme před sebou asi 3 km se stometrovým převýšením. Míjíme po pravé ruce Naučnou stezku Kolem Štimberka, která na infopanelech informuje o místech, na kterých se nacházíme. Nejvyšší bod trasy je ve výšce 555 m u Lubenské myslivny. A odtud sjíždíme do Lubné, staré sklářské obce. Vyšplháme do Sebranic, kde si můžeme prohlédnout Naučnou stezku. Čeká nás ještě poslední větší stoupání k usedlosti Vysoký Les, ale potom už budeme klesat do Trstěnic a potom kolem řeky Loučná projedeme  Čistou (která patří mezi nejrozsáhlejší vesnice u nás) a Benátky. Pokud ještě budete mít dost sil, můžete navštívit hradiště Hrutov v Benátkách a potom nás s otevřenou náručí uvítá Litomyšl.