Toulovcovo náměstí

Toulovcovo náměstí neboli Špitálské náměstí (dřívější název) vzniklo v místě pod hradem, který zde v minulosti stál. Celkově byla zřejmě tato oblast osídlené nejdříve.

V těchto místech se nacházel rovněž špitál a útulek pro staré zchudlé měšťany (vznikl již ve 14. století) - odtud také původní název náměstí.

A po kom se jmenuje dnes? Toulovec byl litomyšlský měšťan. Založil nadaci umožňující provozování špitálu. Pokud byste pátrali po více informacích o tomto pánovi, seznámili byste se s různými pověstmi popisujících ho jako loupežného rytíře, který však myslel na chudé.

Na Tulovcově náměstí je gotický Kostel Rozeslání sv. Apoštolů. Dříve zde byla pravděpodobně kaple propojená se špitálem krytou chodbou. Nyní je kostel samostatnou budovou. Jde o nejstarší dosud stojící sakrální prostor v Litomyšli. V minulosti byl přestavován, takže má kromě gotických prvků i jiné, hlavně barokní a neogotické. V okolí kostela jsou zajímavé domy.

Chystáte se do Litomyšle v létě? Nenechte si ujít Tulovcovy prázdninové pátky, v rámci nichž se konají různá představení pro děti i dospělé.