Smetanův dům

Nejvýznamnějším rodákem Litomyšle je hudební skladatel Bedřich Smetana. A jeho jméno mimo jiné nese i Smetanův dům. Už od počátku 80. let 19. století se plánovalo jeho založení. Ve městě totiž chybělo kvalitní divadelní zázemí.

Zpočátku však plány troskotaly, takže dům byl slavnostně otevřen až v roce 1905. Mimo jiných se ho zúčastnil i Alois Jirásek.

Nejenže ve Smetanově domě čekají na návštěvníky (dospělé i děti) různé kulturní zážitky, ale i samotná budova je skvostem - novorenesančním se secesními prvky. Plastickou výzdobu exteriéru mají na svědomí A. Popp a O. Walter.

A ani interiér s bohatou výzdobou vás nezklame. Na ní se podíleli především R. Hamršmíd, F. Urban či A. Kulhánek.  Mistrovské dílo tak úžasně podtrhne váš celkový dojem z kulturního zážitku

Smetanův dům stojí ve svahu levého břehu Loučné a je obklopena městským parkem. Jeho poslední rekonstrukce proběhla v letech 1995 až 2000.

Nechte se zlákat na nějaké divadelní představení, koncert či jinou společenskou akci. Prostory domu si rovněž lze pronajmout pro různé akce.