Smetanovo náměstí

Smetanovo náměstí

Litomyšl je spjatá s významným hudebním skladatelem Bedřichem Smetanou, který se zde narodil. Jeho jméno nese i jedno ze zdejších náměstí.

Představujete-li si Smetanovo náměstí tradičně jako plac čtvercového či obdélníkového tvaru, jeho podoba vás překvapí. Jde o dlouhou (asi půl kilometru) a širokou ulici. Náměstí totiž vznikalo podél obchodní cesty. Projděte si zajímavými podloubími a rozhlížejte se kolem sebe.

Bedřich Smetana tu má bronzový pomník z roku 1924 a za ním je novogotický dům, ve kterém bydlel Alois Jirásek. Prožil tu kus života a některá jeho díla jsou zasazené právě do Litomyšle. Také zde bydlela Božena Němcová. Tento dům už nestojí, ale připomíná ho deska s bystou spisovatelky na domě, který původní stavbu nahradil. Na náměstí najdete i další pamětní desky s odkazy na slavné osoby. A při prohlídce nevynechejte ani slavný Dům U Rytířů (odkaz).

Kolem náměstí je více architektonicky zajímavých domů, které se stavěly a upravovaly v různých stylech. Vaší pozornosti jistě neujde ani Litomyšlský orloj na věži staré radnice (odkaz). Smetanovo náměstí prošlo roku 1998 rekonstrukcí.