Portmoneum

Pravděpodobně znáte známého českého malíře a grafika Josefa Váchala, který bohužel ve svém životě zůstal nedoceněný. Pokud vás zajímá více jeho umění, můžete se s jeho dílem seznámit v Portmoneu, muzeu Josefa Váchala. Nalézá se v domku jeho kamaráda, Josefa Portmona.

A proč v tomto litomyšlském domě? Jeho interiér je vyzdoben právě malbou od Váchala, o což ho Portmon ve 20. letech požádal. Malba má složitou strukturu, ve které je těžké se zorientovat. Ovšem i když se to na první pohled nezdá, vnitřní logika dílu nechybí.

Portmoneum provozuje nakladatelství Paseka. Koupilo ho od Národní galerie v Praze roku 1991. Zrekonstruovalo dům a především zachránilo jeho malby, a to unikátní metodou transferu. Díky tomu si je i vy můžete od roku 1993 prohlédnout.

A proč nese muzeum název zrovna Portmoneum? Právě tak ho nazval Váchal ve svém Krvavém románu, v němž ho pojmenoval jako sídlo hraběte Portmona.

Máte vztah k umění, nebo vás z jiného důvodu toto muzeum oslovilo? Nechte se tu oddat. V muzeu probíhají netradiční svatební obřady.