Piaristický chrám

Piaristický chrám

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže vznikl v první čtvrtině 18. století v barokním stylu. Budovu nechal vystavět František Václav Trauttmansdorff (tehdejší majitel panství). Ke kostelu náleží ještě zahrada a budova bývalého piaristického gymnázia, v níž sídlí Regionální muzeum Litomyšl.

Řád piaristů byl vzdělávacím řádem zaměřeným na chudou mládež. Dříve v chrámu probíhaly bohoslužby piaristů a také jsou zde pohřbeni hrabata z Trauttmansdorffu, Valdštejnové, Vartenberkové a příslušníci řádu.

Kostel několikrát vyhořel. Proběhly jeho opravy, ovšem i tak byl chrám v polovině 20. století v havarijním stavu. Snahy o jeho rekonstrukci však dlouho nebyly dotažené do konce. Částečná obnova chrámu proběhla až v letech 1991 -1994. Budova koleje byla opravena o několik let později a teprve nedávno (v letech 2010 – 2014) byl rekonstruován interiér kostela, a to architektem Markem Janem Štěpánem. 

Budete-li v chrámu, určitě si všimnete bronzových nápisů na podlaze. Upozorňují na nejdůležitější události vázané s místem. Nenechte si ujít ani stálou expozici sakrálního umění diecéze „Andělé na návrší“, další zajímavé prvky či pohled z vyhlídkové terasy. Prostor kostela slouží v současnosti také jako koncertní sál. Pro tyto účely byla vylepšená akustika. Pořádají se tu rovněž divadelní představení a různé výstavy.