Kostel s proboštstvím

Kostel s proboštstvím

Kostel Povýšení sv. Kříže s proboštstvím je významnou dominantou Litomyšle, takže by byla škoda nepoznat tuto památku zblízka. Jedná se o hlavní kostel litomyšlské farnosti.

Byl vystavěn ve 14. století v gotickém slohu. Vybavení v tomto stylu se však nedochovalo. Zajímají-li vás gotické malby ze 14. století, navštivte přilehlou Kapli svatého Josefa. Je umístěná mezi presbytářem kostela a sakristií. Dochovala si dodnes svou gotickou podobu.

Většina vybavení, které v Kostele Povýšení sv. Kříže uvidíte, pochází z doby baroka, ale i z 19. a 20. století. V neogotickém stylu je kazatelna a oltářní mensa.

Celkově kostel během let procházel proměnami, k čemuž přispěly i požáry, které ho v minulosti „potkaly“. Kvůli jednomu z nich má dnes stavba jednu věž na místo původních dvou.

Poslední velká oprava kostela a proboštství proběhla mezi lety 1995 - 2000. Rekonstrukce se týkala interiéru i exteriéru.

V kostele se v současné době konají pravidelné i mimořádné mše svaté. Také se můžete zúčastnit nějakého ze zdejších koncertů, především vážné hudby. Přijdete si něco poslechnout, nebo si kostel „jen“ prohlédnete?